Ekonomi

Nazilli TV haber gazetesi | Nazillitv.com ile güncel nazilli ekonomi haberlerine, son dakika gelişmelerine anında ulaşın.

Ekonomi Haberleri

Aydın’ın ihracatı hız kesmiyor

Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden biri olma yolunda ilerleyen Aydın’da ihracattaki artış devam ediyor. Aydın’ın Kasım ayı ihracatı geçen yıla oranla yüzde 27.9’luk artışla 104.6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Aydınlı üreticilere 8.4 milyon lira çiğ süt desteği

Aydın’da 12 bin 437 üreticiye 8 milyon 419 bin 363 lira çiğ süt desteklemesi yapılacak.

Başkan Önal: “İşimiz çok zor”

Nazilli Kuyumcular Odası Başkanı İbrahim Önal, dövizde yaşanan düşüşün piyasalara etkisini değerlendirdi. Küçük yatırımcıya öğütler veren Önal, “Biz burada ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

Zeytinyağı rekor kırdı

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nin alım fiyatını 33 liradan açıkladığı zeytinyağı, bir aylık sürede 44 liraya ulaştı. Bugüne kadar en yüksek alım fiyatına ulaşan zeytinyağının önümüzdeki günlerde fiyatının daha da artması bekleniyor.

Una gelen zamlar fırıncının belini büktü

Nazilli Fırıncılar Odası Başkanı Reşat Oflioğlu, ekmeğe gelen yeni zamlarla ilgili açıklamada bulunarak, “Fırıncı bu zamlarla birlikte ne kar edebiliyor ne de zarar ediyor, her şey ucu ucuna gidiyor” dedi.

‘Bu sene portakal rekoltesi oldukça düşük’

Nazilli’nin Hamzallı Mahallesi’nde portakal üreticisi Kamil Yavuz, düşük rekolte ve yarı yarıya artan maliyetlerden dolayı zor bir sezon geçirdiklerini söyledi.

Kestaneler satışa sunulmaya başlandı

Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, kestane fiyatları ve rekoltesi ile ilgili açıklamada bulundu.

Piyasalar genel olarak durgun

Nazilli S.S. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Öztunç, esnafın son durumunu değerlendirerek genel olarak piyasaların durgun olduğunu söyledi.

Nazilli’de çaya ve kahveye zam

Nazilli’de çay ocakları ve kahvehanelerde, çay ve kahveye zam yapıldı. Çay ve kahve tiryakilerini üzen zamlar sonunda çay en az 2 TL’ye, kahve ise 4 TL’ye satılacak.

Nazilli’de kuru incir alım sezonu başladı

Nazilli’de kuru incir alım sezonu başladı. Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, “Pandemi sürecinin getirdiği ekonomik kayıpların en kısa sürede telafi edileceğine inanıyorum. Bu telafinin en güzel yolu da ihracattır” dedi.

Nazilli'de kuru incir, kilosu 100 TL'den satıldı

Nazilli Ticaret Borsası (NTB) tarafından geleneksel hale getirilen ‘İlk İncir Alım Töreni’ bu yıl da geniş bir katılım ile gerçekleştirildi. 2021 sezonunun ilk kuru incirini açık artırma sonunda Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, kilosu 100 TL’den aldı.

Sultanhisarlı üreticilerin ödenekleri, hesaplarına yatırıldı

Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Yüksel Yılmazoğlu, don afeti nedeniyle ürün kaybı yaşayan 98 çilek üreticisine yapılacak olan ödemelerin hesaplarına yatırıldığını açıkladı.

Aydın Ticaret Borsası üyelerine yönelik eğitim düzenlendi

Aydın Ticaret Borsası, ihracatçı üyelerine yönelik Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın 2020 yılı 6. dönem teknik destek programı kapsamında “İhracat Uygulamaları, Sanal Fuarlar Eğitimi” düzenledi.

ARGE listesine Aydın’dan 2 firma girdi

Türkiye’nin Ar-Ge harcamaları en yüksek 500 şirketi arasında Aydın’dan 2 firma yer aldı. Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, listedeki Jantsa ve EYS Metal firmalarını tebrik etti.

Aydınlı üreticiye müjde

Tarım kenti Aydın’da 2020 yılı Anaç Koyun-Keçi Destekleme Ödemeleri kapsamında bin 664 işletmedeki 130 bin 51 küçükbaş hayvan için 4 milyon 110 bin 820 lira destek ödemesi yapılacak.

Buğdayda verim kaybı, üreticiyi üzdü

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden birisi olan Aydın'ın İncirliova ilçesinde, buğday hasadına başlandı. Kuraklığın buğdayda yüzde 20 ile 50 arasında verim kaybına neden olması ise üreticiyi üzdü.

Başkan Şahin, Aydınlı üç firmayı tebrik etti

Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’” listesine girmeyi başaran Aydınlı 3 firmayı tebrik etti.

Jantsa, en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına girdi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesine Aydın’dan Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret A.Ş. de girdi. Aydın’dan toplam 3 firmanın yer aldığı listede Jantsa 724 milyon 620 bin 146 lira üretimden net satışlar gerçekleştirerek Türkiye’nin 395’inci büyük sanayi kuruluşu oldu.

Arslan; 'İş yeri yasaklarının 1 Haziran'a uzatılması, hibe desteklerini zorunlu kılmıştır'

İşletme sahiplerinin yaşadığı zor durumun görmezden gelinmesinin, telafisi mümkün olmayan kayıplara neden olacağını belirten Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan, “İş yeri yasaklarının 1 Haziran’a uzatılması, hibe desteklerini zorunlu kılmıştır.” dedi.

Toplam 178 haber.